Wszystko o regeneracji turbosprężarek

5% wszystkich awarii samochodowych, są to awarie wynikające z nieprawidłowości w funkcjonowaniu turbosprężarek. Istnieje wiele elementów w tym urządzeniu, które mogą ulec awarii, pisałem o tym w dziale naprawa turbosprężarek. Gdy dojdzie do uszkodzenia turbosprężarki właściciel pojazdu ma dwie możliwości: wymienić ją na nową lub zregenerować. Na czym polega ta regeneracja? 

Regeneracja turbosprężarki jest niczym innym jak jej naprawą, poprzez wymianę zużytych części. Celem regeneracji jest naprawa niedziałającej turbosprężarki lub usprawnienie jej działania, jeśli dało się zaobserwować spadek wydajności. Co istotne regeneracja w dużej mierze zależna jest od rodzaju turbosprężarki, jednak główne działania dla wszystkich typów są takie same. 

Gdy takie urządzenie trafi do serwisu na początku dokonuje się jego wzrokowych oględzin, bada stan oleju następnie jest ono dokładnie myte i czyszczone, część elementów czyści się poprzez piaskowanie. Następnie całą turbosprężarkę rozkłada się na części pierwsze i dokładnie sprawdza wszystkie jej elementy. W razie stwierdzenie uszkodzeń zużyte elementy wymieniane są na nowe, często serwisy, które oferują regeneracje turbosprężarek wymieniają jednocześnie te części turbosprężarek, które szybko ulegają zużyciu, czyli między innymi: uszczelki czy łożyska. Elementy, które nie były uszkodzone są raz jeszcze bardzo dokładnie czyszczone, a następnie całość jest powtórnie skręcana. Na koniec przeprowadzane je wyważanie rdzenia oraz (o ile jest to wymagane) regulacja kierownic turbiny. Po zakończeniu tych wszystkich prac turbosprężarka powinna działać bezusterkowo przez następnych kilka lat.