Pozafabryczne ulepszanie samochodów

Wielu z nas, fanów motoryzacji uwielbia podkręcać swoje samochody tak, by wyglądały lepiej, brzmiały lepiej, były szybsze i dawały nam więcej frajdy podczas ich prowadzenia. Są różne metody tuningowania samochodów, oto kilka które spotkać można najczęściej. 

Zdejmowanie ograniczeń fabrycznych – często zdarza się, że samochody, które kupujemy mają znacznie większe możliwości, jednak producenci w trosce o bezpieczeństwo nakładają ograniczenia, które nie pozwalają samochodom na osiągnięcie określonej prędkości, albo odpowiedniego przyśpieszenia, podczas tuningowania część właścicieli takich samochodów te ograniczenia usuwa. Warto dodać, że niektóre koncerny oferują zdjęcie tych ograniczeń w zamian za odpowiednią opłatę. Warto też dodać, że chip – tuning, czyli modyfikacja chipu sterującego samochodem często może spowodować wzrost zużycia paliwa lub szybsze zużycie silnika, bowiem producenci nakładają takie ograniczenia nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale po to by uczynić samochody trwalszymi i ekonomiczniejszymi. 

Innym rodzajem tuningu jest wymiana części silnika, która ma sprawić, że samochód będzie szybszy. Tego typu zmiany najczęściej zaczyna się od zamontowania sportowych świec i wymiany filtra na stożkowy, ale żeby faktycznie odczuć tuning i szybkość samochodu trzeba zmienić turbosprężarkę na większą – to sprawi, że dla kierowcy tuning stanie się odczuwalny. Jednak trzeba pamiętać, że nie wystarczy tylko większa turbina, nowoczesne – pełne elektroniki samochody wymagać będą jeszcze specjalnego programu pozwalającego na zwiększenie mocy silnika. 

Nitro – to kolejny sposób na przyśpieszenie samochodu, polega na wtłoczeniu do komory spalania podtlenku azotu, który eksplodując daje możliwość kilkusekundowego przyśpieszenia, to jak dodanie do silnika kilku koni mechanicznych. Jednak należy pamiętać, że to zabawa na maksymalnie 15 sekund, jeśli będziemy jeździć w ten sposób dłuższy czas z pewnością doprowadzimy do uszkodzenia silnika.