Błędy kierowców i awarie samochodów

Każdemu z nas niekiedy zdarzają się awarie samochodu, czasem usterki wynikają z wad fabrycznych pojazdów, niekiedy jest to kwestia elementów, które z czasem musiały się zużyć, jednak najczęściej przyczyną bywają błędy popełniane przez kierowców i właścicieli pojazdów. W efekcie takich błędów kierowcy sprawiają, że poszczególne elementy mechaniki i elektroniki samochodów szybciej się zużywają.

Jak pokazują statystyki 23% wszystkich usterek samochodowych są to awarie związane z silnikiem. Z czego aż 77% wszystkich awarii to mechaniczne usterki silników. Część z nich jest wynikiem lenistwa i zapominalstwa kierowców – niewielu z nich sprawdza regularnie poziom oleju silnikowego, co często prowadzi do kłopotów z silnikiem. W tym miejscu warto uczulić kierowców posiadających Diesle, że powinni poczuć się zaalarmowani w sytuacji kiedy poziom oleju w ich samochodzie podwyższa się – może to bowiem oznaczać, że filtr cząsteczek stały nie działa poprawnie – wówczas należy wymienić olej. Drugim grzechem często popełnianym przez kierowców, a związanym z olejem jest również zamiana oleju syntetycznego na mineralny, taka zamiana jeśli silnik nie jest do tego dostosowany zmniejsza żywotność silnika i jego części. 

W przypadku awarii samochodów 15% z nich stanowią problemy z akumulatorem, które w przeważającej części polegają na jego rozładowaniu. Znów mamy tutaj do czynienia z niedbałością właścicieli pojazdów, którzy nie przypilnowali tego by naładować swój akumulator lub kierowców, którym zdarza się np. nie wyłączyć świateł w samochodzie. Cały dzień „stania na światłach” z dużą pewnością może skutkować wyczerpaniem akumulatora w efekcie czego samochód nie może ruszyć.

Na trzecim miejscu znalazły się usterki kół – 9%. Do najczęstszych problemów z ogumieniem należą przebite opony, w wyniki najechania na ostre przedmioty oraz zniszczone bieżniki, których kierowcy w własnego lenistwa nie wymienili w odpowiednim czasie, zbyt długo jeżdżąc na oponach zimowych zniszczyli jedną z ich podstawowych właściwości, czyli odpowiedni bieżnik.