Siłowniki hydrauliczne są najważniejszymi urządzeniami w układach hydraulicznych sterowania ruchem. Można wyróżnić ich kilka rodzajów, wielkości oraz konfiguracji konstrukcyjnych. Elementy te, najprościej ujmując, modyfikują ciśnienie cieczy wprawiając ją w szybki ruch. Możemy mieć nad nim kontrolę i przesuwać określone obciążenie.

 

Jakie są elementy składowe?

Każde urządzenie składają się z kilkunastu elementów, o których można przeczytać tu - link . Oczywiście najważniejsze z nich to cylinder i tłok. Warto jednak poznać szczegółowe nazewnictwo składowych siłowników hydraulicznych:

 1. Dno siłownika z łożyskiem

 2. Przyłącze hydrauliczne

 3. Uszczelka do tłoka

 4. Tłok

 5. Cylinder

 6. Tłoczysko

 7. Uszczelki

 8. Dławica

 9. Tłoczysko z łożyskiem wahliwym

 

Wbrew wrażeniu z powyższej listy, urządzenie wcale nie jest skomplikowane. Również działanie jest dosyć proste. Jego siła wynika z zależności opisanej w Prawie Pascala. Zatem cała koncepcja jest znana ludzkości od wieków.

 

 

Różnorodność siłowników hydraulicznych

Tak, jak wiele jest zastosować siłowników, tak wiele jest możliwości ich konfiguracji. Najprostszy z pewnością jest ten z jednostronną budową. To znaczy, że tłoczy ciecz tylko w jednym kierunku. W przypadku dwukierunkowego działania, ciecz jest dostarczana w dwóch kierunkach (zarówno przy wysuwaniu jaki i chowaniu tłoczyska). Bardziej zaawansowaną odmianą jest urządzenie z dwustronnym tłoczyskiem, gdzie przewagą zwykłego rozwiązania jest równomierne natężenie siły przy każdym ruchu tłoczyska.. Kolejną ciekawą odmianą jest wersja ze wzmocnionym tłoczyskiem. Taka konstrukcja umożliwia wyginanie się elementów przy dużym skoku różnic działającego na nie napięcia.

W ostatnich latach rozwój technologii pozwolił na wykształcenie nowego typu siłowników hydraulicznych tego typu, które są wykorzystywane głównie w przemyśle. Mają one wbudowane czujniki położenia, które kontrolują sprzężenie zwrotne. Daje to o wiele większe możliwości, szczególnie ważna jest regulacja prędkości, lokalizacji tłoczyska oraz obciążenia.

 

Jak wygląda naprawa siłowników?

Jak każde urządzenie co jakiś czas potrzebne są prace serwisowe i przeprowadzenie testów pod kątem jego sprawności. Kontrolę na pewno trzeba zacząć od optycznej weryfikacji. Zewnętrzne ubytki są często widoczne gołym okiem. Są to zazwyczaj wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które czyścimy w pierwszej kolejności. Następnie urządzenie obserwujemy, aby stwierdzić miejsce ewentualnego uszkodzenia. Jeśli chodzi o części wewnętrzne nasze badanie powinniśmy podzielić na kilka etapów:

 1. Kontrola powierzchni tłoczyska – ważne aby chromowana powierzchnia była gładka bez widocznych naruszeń.

 2. Sprawdzenie jakości dławicy – szukamy mechanicznych uszkodzeń, w sposób szczególny sprawdzamy miejsce łączenia z tłoczyskiem.

 3. Sprawdzenie spasowania dławicy z tłoczyskiem – najlepiej można sprawdzić ten element przymocowując dławicę do tłoczyska bez użycia dodatkowej uszczelki. Spasowanie nie powinno mieć luzu i zakładać ruch posuwisty.

 4. Sprawdzenie mocowania dławicy w cylindrze – dławica powinna wykręcać się płynnie, jeżeli luz jest wyraźny, może oznaczać to odkształcenie cylindra. Wtedy konieczne będzie pogłębienie kontroli.

 5. Przetestowanie tłoka i cylindra. Powierzchnie tych dwóch elementów powinny być gładkie. Nie powinniśmy widzieć też jakichkolwiek uszkodzeń zewnętrznych.

 

Do szczegółowej weryfikacji uszkodzeń, konieczna jest profesjonalna wiedza na temat budowy siłowników hydraulicznych.