Wciągniki, to specjalistyczne urządzenia dźwignicowe, które należy do grupy cięgników. Charakteryzują się one zwartą budową i stosunkowo niewielkimi rozmiarami.

 

 

Wciągniki, które można znaleźć chociażby na stronie firmy - www.panda.pl/p/1090/wciagniki-linowe-silverline, dzielą się na dwie główne kategorie. Pierwszą z nich są wciągniki z napędem ręcznym. Wśród nich wyróżniamy oczywiście podkategorie, jednak to już jest materiał, na inny temat. Druga główna kategoria to wciągniki wyposażone w napęd silnikowy - przeważnie jest to napęd rodzaju elektrycznego. Tutaj wyróżnia się wciągniki:

 

  • jedno-hamulcowe,
  • oraz dwu-hamulcowe

 

 

Jak można zauważyć kategorie wciągników określamy poprzez mechanizm, który je napędza. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że ten rodzaj maszyny składa się również z innych elementów. Jednym z nich jest cięgno, czyli element, dzięki któremu materiał jest transportowany. We wciągnikach rolę tę pełnią zwykle stalowe liny lub łańcuchy. Do nich natomiast jest przyczepiony zaczep lub hak, który umożliwia odpowiednie zamocowanie towaru.

 

  

 

Wciągniki są stosunkowo mobilnymi maszynami - to jest ich niewątpliwa zaleta. Dlatego często są stosowane tam, gdzie mobilność ma spore znaczenie i nie jest łatwe zamontowanie jednej maszyny na stałe. Często wykorzystuje się wciągniki między innymi w:

 

  • budownictwie,
  • oraz górnictwie

 

Zapewniają one skuteczny oraz efektywny transport na bliski zasięg. Co sprawia, że wciągniki są urządzeniami bardzo funkcjonalnymi, zwłaszcza w realizacji prac, które wymagają dużej precyzji.